Zbiór zadań z termodynamiki technicznej. Definicje, przykłady, zadania, tablice i wykresy

Gnutek Z.

Termodynamika techniczna, której poświęcony jest prezentowany Państwu zbiór, to nauka o zjawiskach cieplnych w otaczającym nas świecie. Homo sapiens stosunkowo wcześnie zaobserwował zjawiska termodynamiczne – ciepło było bowiem niezbędne nie tylko w przygotowywaniu i przechowywaniu posiłków, lecz także w organizacji osad mieszkalnych i społeczności (zwłaszcza w miejscach o niesprzyjających warunkach klimatycznych).

Poza tym ciepło było również konieczne do przemieszczania się czy prowadzenia wojen. Zainteresowanie procesami cieplnymi doprowadziło do umiejętności ich opanowania, a na przełomie XVIII i XIX w. do powstania nauki i techniki o nazwie: termodynamika techniczna. Dzięki niej jest możliwe ilościowe określenie zjawisk cieplnych. Stanowi ono podstawę w budowie pieców, silników, rakiet, chłodziarek i pozostałych urządzeń termodynamicznych wykorzystywanych w nowoczesnej gospodarce.

Aby w pełni opanować wiedzę o zjawiskach cieplnych, niezbędne jest osiągnięcie płynności w prowadzeniu obliczeń w tym zakresie z uwzględnieniem konieczności ciągłego udoskonalania w obszarze metod obliczeniowych, doboru materiałów i w racjonalnym projektowaniu maszyn i urządzeń termodynamicznych.

Niniejszy zbiór to zestaw usystematyzowanych zagadnień termodynamicznych wraz z typowymi zadaniami oraz przykładami ich rozwiązań. Zamieszczono w nim również stosowne wzory, wielkości i wykresy pomocne w rozwiązywaniu zadań.

Autor ma nadzieję, że dzięki doświadczeniu zdobytemu przez ponad 50 lat nauczania termodynamiki na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej przedstawione w tym podręczniku pomoce dydaktyczne będą miały wpływ na poszerzenie wiedzy studentów różnych kierunków oraz jej wykorzystanie w odkrywaniu nowych zjawisk i konstruowaniu urządzeń usprawniających życie ludzi w nadchodzących latach.

Liczba stron: 268Format: 170 × 240 mmRok wydania: 2023
ISBN 978-83-7493-216-5