Pojęcie równowagi ma kluczowe znaczenie dla opisu stanu wielu zjawisk, w tym także zjawisk i procesów o charakterze przestrzennym. Jest ono również istotne w definiowaniu i pojmowaniu zrównoważonego rozwoju, który nader często bywa interpretowany wyłącznie w aspekcie ekologicznym. Warto zatem zadać sobie pytanie, jak rozumiano problemy równowagi, harmonii i ładu przestrzennego dawniej, a jak rozumie się je dziś, w świetle aktualnych dokumentów, projektów i realizacji.
Publikowane teksty są adresowane zarówno do środowisk akademickich, jak i profesjonalnie związanych z architekturą, urbanistyką oraz gospodarką przestrzenną. Ich problematyka wiąże się z Międzynarodową Dekadą Edukacji na rzecz Zrównoważonego Rozwoju. Temat ten został uznany przez ONZ za wiodący w latach 2005–2015 ze względu na kluczowe znaczenie dla przyszłości.
Wpisując się w ten nurt, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej zaplanował serię pięciu wydawnictw, które, ukazując się w cyklu dwuletnim, staną się rodzajem forum permanentnej edukacji środowiskowej. Pierwsze z nich ma charakter wprowadzający. Autorzy poruszają w nim takie zagadnienia, jak:
- definicja pojęcia równowagi w przestrzeni,
- interpretacje pojęcia równowagi,
- rozwiązania przestrzenne inspirowane ideą równowagi,
- edukacja w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Publikacja została wydana z okazji sześćdziesięciolecia istnienia Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Cena: 50 zł
Liczba stron: 638 Format: 170 × 240 mm Rok wydania: 2005
ISBN 83-7085-921-6