Podwyższenie skuteczności odpylania cząstek drobnych w elektrofiltrach przez zmiany konstrukcyjne elektrod ulotowych

Świerczok A.

Wychodząc naprzeciw aktualnym potrzebom wynikającym ze świadomości obecności w atmosferze zanieczyszczeń pochodzących z produkcji przemysłowej oraz ich wpływu na środowisko, Autor daje możliwość pogłębienia wiedzy o podstawowych procesach związanych z odpylaniem gazów odlotowych w elektrofiltrze. Przedstawione wyniki badań nad osadzaniem pyłów submikronowych i rtęci związanej na ich powierzchni w elektrofiltrze potwierdziły, że poprzez dobór konstrukcji elektrod ulotowych i odpowiednie ukształtowanie pola elektrycznego w komorze odpylacza realne staje się podniesienie skuteczności odpylania drobnych cząstek (PM2,5, PM10). Autor wskazuje, że optymalizacja procesu spalania w celu zintensyfikowania adsorpcji rtęci na cząstkach popiołu, a następnie efektywne osadzanie cząstek popiołu w elektrofiltrze pozwala ograniczyć emisję rtęci z procesów spalania węgla na zasadzie korzyści towarzyszącej.

Książka adresowana jest do inżynierów zajmujących się procesami oczyszczania gazów odlotowych oraz do studentów wyższych uczelni technicznych, a w szczególności kierunków związanych z ochroną atmosfery.

Liczba stron: 116Rok wydania: 2017
ISBN 978-83-7493-985-0